Londýn

Vše o Londýně - zajímavosti, památky, doprava a mnoho dalšího.

Městská doprava

Městská doprava - metro, autobus, vlak či taxi?

Londýnské metro se nazývá "tube" a zahájilo provoz v roce 1863. Říká se, že je asi nejrychlejším dopravním prostředkem, i když ve špičkách nesnesitelně přecpaným, avšak moje zkušenost je trošku jiná.

Dle mé zkušenosti je lepší - chcete-li se pohybovat v centru města, využít služeb autobusu. Staví na "každém rohu" a není problém se jím svézt. Mapy autobusů i metra jsou k dostání zdarma na stanicích metra. Taktéž si je můžete stáhnout a vytisknout na těchto stránkách. Vždy se stačí pozorně podívat a naplánovat si trasu a pak už jen vesele vyrazit po Londýnských památkách či muzeích.

Podzemní dráha (metro) je rozdělena do 6 zón a 14 linek, každá má svoji barvu a jméno. Metro funguje asi od 5,30 hod do půlnoci, interval mezi vlaky je asi 5 minut.

Výše jízdného se odvíjí od počtu zón, které chcete procestovat.

Taxi je drahé. Využít k přepravě po centru černé taxíky s taxametry ("black cabs") se vyplatí možná jen ve skupině. Pokud nad předním sklem taxíku svítí žluté světlo, je volný, stačí jen mávnout.

Tzv. minicabs jsou mnohem levnější. Většina z nich ale nemá taxametr, a tak je třeba se vždy předem domluvit na ceně.

Jízdenky - slevy - Oyster card, Travelcard

Ceny jízdenek jsou dosti vyoké a činí vyokou položku z peněz, které si s sebou na výlet do Londýna přivezete. Jsou však možnosti, jak významně ušetřit. Já jsem využila možnosti koupit si tzv. Oyster card - její cena je 3 libry. Následně jsem měla veškerou dopravu za výrazně nižší cenu. V autobuse se na Oyster card platí pouze 1 libra místo dvou a v metru 1,5 místo 4 liber. Použití i nákup této karty je jednoduché. Na každé stanici metra jsou okýnka u kterých si kartu zakoupíte a ihned si na ni můžete také nechat dobít kredit. Částka, kterou si zvolíte na dobití je libovolná a nikterak omezená. Hlavní výhodou této kartičky je to, že pokud jedete i vícektrát za den, nejvyšší možná částka, která se Vám z Vaší kartičky odečte bude rovna maximálně ceně, kterou byste zaplatili za denní jízdenku. Pokud ovšem jedete méněkrát, strhne se Vám pouze příslušná částka. Oyster kard je potřeba označit při vstupu i výstupu z metra a pokud jedete autobusem, pak jenom při nástupu do vozidla. Jistě doporučuji jet dvoupatrovým autousem. V londýně jezdí většina těchto dvoupatrových, ale některé linky jsou obsyzeny pouze autobusem jednopatrovým.  

Travelcards - platí pro autobusy, metro, Docklands Light Railway a předměstské vlaky. Koupit si je můžete v budkách a automatech na každé stanici metra a vlaku anebo v některých novinových stáncích (jsou označeny samolepkou). Existují jednodenní jízdenky, víkendové jízdenky nebo týdenní jízdenky (potřebujete fotografii), cena se pohybuje od 3,8 GBP do 15 GBP (dle zón a času), děti do 15 let mají slevy.

Informace o dopravě v Londýně (nonstop): 020 / 7222 1234

 
Chcete se přidat a podělit se s námi o vaše zážitky a zkušenosti z Londýna? Není nic jednoduššího :-). Vaše příspěvky jsou vítány :-).